نقاشی روی پارچه

نقاشی و رنگ آمیزی روی پارچه

بهترین رنگ برای نقاشی ورنگ آمیزی روی پارچه،رنگهای اکرلیک ، رنگهای جوهری و پودری میباشد که رنگهای اکرلیک مصرف بیشتر وآسانتری در این زمینه دارند.

حلال این رنگها آب می باشد و پس از ثابت کردنشان با حرارت قابل شستشو می باشند و با آب از بین نمی روند .

عمل ثابت کردن به وسیله ی اتوکردن می باشد ،اما در پارچه های بسیار نازک وحساس همچنین پارچه های پرز دار و مخمل از سشوار گرم می توان استفاده کرد. و در وسایلی که امکان اتو کردن آنها نمی باشد مانند چتر و آباژور می توان از فر گرم یا همان سشوار گرم استفاده کرد . هنگام استفاده از اتو بهتر است اتوی شما بخار نباشد و با اتوی خشک این کار را انجام دهید(اباژور وقتی مورد استفاده قرار بگیرد به وسیله ی حرارت لامپ،نقاشی روی آن به مرور زمان ثابت می شو)د.

برای شروع به کار نقاشی روی پارچه ابتدا طرح مورد نظر روی پارچه انتقال داده می شود ( این کار با مداد یا کاربن مخصوص پارچه انجام می شود )یا اینکه اگر پارچه ی شما نازک است طرح را زیر پارچه قرار داده و با سوزن ثابت کنید وبا قلمو مستقیماً دورگیری و رنگ آمیزی کنید. از دورگیرهای برجسته ،مواد پفکی ،پودرهای براق و اکلیل برای زیبا تر شدن کار میتوان استفاده کرد .

بهتر است ابتدا رنگ را در پالت تخم مرغی بریزید وچند قطره آب به آن اضافه کنید ، پس از مخلوط کردن آن روی پارچه امتحان کنید و در صورت مناسب بودن غلظت رنگ شروع به کار کنید .

در بعضی از موارد میتوان بجای استفاده از قلمو از ابر استفاده کرد یا از شابلون های مخصوص پارچه .